وقتی تو 150 کیلووات ساعت برق هستی*

 

حالم بد شد از خواندن این خبر. بعد دیدم حق دارم! چرا باید حالم خوب باشد وقتی توی دنیایی زندگی می­کنم که سه رکن اصلی اقتصادش این است: اسلحه، هروئین و قاچاق انسان (این تثلیث مقدس!) چرا باید حالم خوب باشد؟! به نظرم اگر آدمی بداند که در چه جهانی می­زید و حالش خوب باشد باید تعجب کرد!

چرا باید حالم خوب باشد وقتی توی دنیایی زندگی می­کنم که تعریف­اش از انسان این است: «150 کیلووات ساعت برق!» این مقدار قطعن آدم­های زیادی را از هر صنف به طمع می­اندازد. تا زنده­ای باید در خدمت ماشین­ها باشی بعد از مرگ هم جسدت باید ادای دین کند پس در این آیین سوزانده می­شود. «جسدسوزی برای تولید برق». آن صحنه­ی اثر گذار از ماتریکس را یادتان هست؟ وقتی هر انسان بدل به یک باتری شده است؟ شاید وقت تولید فیلم (2000) فکر می­کردیم بیش از حد بدبینانه باشد. حالا اما واقعیت دارد. و چرا نداشته باشد؟ چه نگرشی به جهان هست که در برابر این موضع دفاع کند؟ چه چیزی وجود دارد که جلوی قربانی شدن انسان برای ماشین را بگیرد؟ آن موضع­گیری مسخره­ای که بازخوانش نادرستی از مسیح است و منتظر است نئو خودش را برای ماشین قربانی کند؟ چه نگرش دیگری به جهان هست که در برابر این موضع از انسان دفاع کند؟ جالب اینجاست که حتی روزنامه­ی همشهری هم خبر را کماکان مثبت نوشته! :«این کار شاید از دید عده­ای مشمئزکننده به نظر برسد اما ...»! سهروردی کجاست ورژن جدید حکمت اشراق را ببیند که اگر برای او انسان نور داشت، حالا برق دارد!... دیگر چه دلیلی وجود دارد که انسان نباید تبدیل به برق شود؟ شاید اولش قدری ناخوشایند به نظر برسد. اما قول می­دهم اگر با این طرح قول تخفیف قیمت برق را بدهند خیلی ها کم کم راضی شوند و حتی چه بسا چند مقاله در دفاع ازش بنویسند! چون خوب می­دانم در دل تک تک آدم­ها ...خیلی ها ...دارد آن معانی متعالی شکست می­خورد و این معنی جدید از انسان جا می افتد. جالب این است که بدانید کسانی که این طرح را تصویب کردند و خواهند کرد هرگز نگران جسدهای خودشان نخواهند بود! چون این طرح شامل حال آن­ها نمی­شود. چه باک وقتی این طرح بهینه­سازی اقتصادی و صرفه­جویی به نفع ماشین­ها، گردن متمولانی را نمی­گیرد که قبرهای میلیونی­شان را از بدو تولد به نام زده­اند؛ بلکه گردن خیابان خواب­هایی را می­گیرد که نه صنفی دارند که نگران زنده/مرده­شان باشد، و نه جایی که حتی بعد مرگ تویش بخوابند.

 

*  خیلی متاسفم و دل خور که دیگر نمی­شود جلوی این جمله علامت تعجب گذاشت.

/ 7 نظر / 27 بازدید
یاس

میگن بزرگترین تجارت دنیا تجارت اسلحه است. بعد از اون تجارت مواد مخدر، و بعد تجارت سکس!!!

یاس

حالا میگم اینقدر هم تعجب نداشت این قضیه توی دنیایی که همون کارتن خوابها و بی خانمها و تبعیض نزادی و ترور و چی و چی هست، ارزش زنده آدماش رو سالهاست با چیزهای دیگه می سنجن نه با معیارهای انسانی...اونوقت انتظار داری به مرده اش رحم کنن؟؟

الفشین

چه خوب! خوشحالم که بالاخره به یه دردی می خورم[نیشخند]

الفشین

آخیش! خیالم راحت شد! بالاخره این یاس به یه دردی خورد[نیشخند] ای یگانه بیگانه سانسورچی! می دونم که این کامنت من رو انتشار نمی دی! کمی شجاع باش!

یگانه

شد من یه بحث جدی بکنم شما ها به شوخی برگزار نکنید! همون ژنراتور برق شما را سزاست!

یاس

الفشین عزیز من که زنده و مرده ام منشاخیرو برکت برای ملته شما یه فکری به حال خودت بکن و سعی کن از اون حیف نون بودن دربیای بلکه یه برقی هم تولید بشه و کاشانه یه بنده خدا گرم شه یه دعا بجونت بکنه بلکه توشه آخرتت بشه :)