من این خاک را دوست دارم

صدای طبل که می آید دخترکِ کوچک، دستش را می گذارد روی قلب اش. قلب اش از جا کنده می شود. انگار هیبت صدا دل را جدا می کند از "اکنون"  و می بَرَد به زمان دیگری که بر اکنون ترجیح یافته است. صدا تکرار می شود و زمانِ ترجیح یافته، جایش را با اکنون عوض می کند. اکنون جمع در زمانِ دیگری حاضر می شود.

حالا این علَم چلچراغ را کسی باید بلند کند. داوطلبِ چندانی ندارد. مردها یکدیگر را نگاه می کنند. اما خوب می دانند کار هر کسی نیست. مردی جلو می آید و علم را می بوسد و زیرِ دوش می برد. یک قدم بیشتر نمی تواند. کار او نیست. زمین می گذارد و دیگری جای او را می گیرد. چند نفری به همین سیاق جلو می آیند و از پس اش بر نمی آیند. تا اینکه کسی می رسد. علم را بر دوش می گذارد. تا نایستد نمی دانیم که آیا او همان کس است یا نه. گردن اش را خوب زیر علم جا می برد. بر دوش می گیرد و می کوشد بایستد. سراپای وجودش زیر سنگینیِ بار می لرزد. مردم منتظرند تا او هم رها کند. ولی رها نمی کند. به سختی قد راست می کند. اما این قدِ راست شده، مثلِ قدِ پیشین نیست. هموار نیست ولی مردِ انداختن هم نیست. زیرِ بار می لرزد اما جا نمی زند. از جثه سر نیست از دیگران. هرچه هست باید توانِ شورِ دل اش باشد. می چرخد و بردوش کشیدنِ این بار را جار می زند. حالا آهسته پایش را می کشد و پیش می رود. مثل دلی که به تمام قد رفته باشد زیر بار عشق. 


/ 8 نظر / 32 بازدید
netresident

و تو چه می دانی عشق چیست و چه ها بلد سر آدم بیاورد

netresident

چطور نداره! ینی چی چطور؟ بعد از خوندن متنت اینا اومد منم نوشتمشون. بهتر بود سه نقطه میذاشتم اولش، که ینی در ادامه متنه. دوست داشتم اگه متن من بود اینا رو هم میداشت :)

مصطفی

چرا این‌قدر خوب می نویسی چطور یادت می مونه اعراب گذاری هم بکنی!

ازدوستان منفوط

سلام محرم حس خوبی داره. حتی اگر خیلی از سبک عزاداریهامون معقول و منطقی نباشه. معقول نبودن تنها اینجا برام مهم نیست. به قول شهاب مرادی کل سال رو به همه گیر میدم باید اینجوری باشه و اونجوری ولی محرم رو استثنا کنید. اینجا هرکسی از ظن خود شد یار منست و من عمیقا به این استثنا معتقدم

ازدوستان منفوط

سلام جسارته ولی هنوزم که هنوز شهردار اصفهان شب کابوس شما رو میبینه :-)(

یاس

حالا به نظرم توی معیارهات برای دوست داشتن این خاک یکم تجدید نظر کن!

یاس

اتفاقا منم میخاستم یه نظری درباره اعراب گذاری هات بدم ببین فکر کنم خواننده های وبلاگت دیگه سوم دبستان سوات رو حتما دارن اعراب ها رو نذاری هم میتونن بخونن بخودت زحمت نده اینقد

مینا

از سر بیخوابی و صفحات زیادی مرور کردن رسیدم به وبلاگت. خوشم اومد