جهان های چندگانه

سلام  دوستان
انشاالله سه شنبه ­ی بعد از پایان نامه ام دفاع می کنم:
---------------------------------
عنوان : بررسی پیش­ فرض­ های فلسفی نظریه­ ی جهان­ های چندگانه

در فیزیک معاصر 
 
 
تاریخ و زمان :   29/7/93  ساعت 17
مکان :  اتاق 221   ساختمان شماره 2 دانشکده عمران (دانشگاه امیرکبیر)
 
چکیده :  از میان نظریه­ های فیزیکیِ اخیر، که توجه بیشتری را در حوزه ­ی فلسفه، فیزیک و حتی حوزه­ ی عمومی به خود جلب کرده­ اند، نظریه­­ ی جهان­ های چندگانه به ویژه برجسته است. بر اساس این نظریه­ گروه بزرگی از جهان ­های دیگر وجود دارد که با آن­ها تماسی نداریم و هرگز نخواهیم داشت. امروزه نظریه ­های جهان­ های چندگانه به میزان قابل توجهی موضوع بحث فیزیک­ دانان و کیهان ­شناسان است. این جهان­ ها با مشکلات متعدد فلسفی و فیزیکی روبرو است و پیرامون ­اش مسائل و موضوعات جالب و متعددی در زمینه­ه ای فلسفه علم و فلسفه دین و دیگر حوزه­ ها شکل گرفته­ است.
چندجهانی به چه معناست؟ چرا جهان­ ها برای ما مهم ­اند؟ با چه حوزه­ ها و موضوعاتی مرتبط اند؟ جهان­ های متعدد از دلِ کدام نظریاتِ فیزیکی بیرون می­ آیند؟ چه پیش ­فرض­ هایی در ساخت جهان­ ها وجود داشته و دارد؟ اصل انسان­ محوری به چه معناست و در نظریات چندجهانی چه تاثیری داشته؟ تنظیم ظریف چه ارتباطی با چندجهانی دارد؟ آیا مفهوم نظم بر جهان­ های متعدد نیز منطبق است؟ چه چیز چندجهانی واقعی را از ساختگی جدا می­ کند؟ جهان ها از چه و چگونه ساخته می­ شوند؟ چگونه ساخت جهان­ ها با معرفت مرتبط است؟ چگونه این جهان­ ها را واقعی، غیرواقعی، ساختگی، یا ممکن تفسیر می­ کنیم؟ آیا تعدد جهان­ ها فقط در فیزیک معاصر مطرح شده یا ایده ­ای تاریخی است؟ آیا نظریات چندجهانی علمی هستند؟ آیا جهان­ ها کاملن از هم متباین هستند؟ آیا تکثر جهان­ ها می­ تواند از منظری دیگر به وحدت جهان­ ها منتهی شود؟ آیا چند جهانی برهان تنظیم ظریف را از رونق می ­اندازد؟ آیا چندجهانی می­ تواند پاسخی به مساله شر باشد؟ ما در این پایان ­نامه به دنبال آن بوده ­ایم که بستری برای طرح و بحث این پرسش­ ها فراهم کنیم.

/ 6 نظر / 29 بازدید
netresident

به نظرم بیشتر حواست به جناح چپ باشه احتمال حمله از اون ناحیه بیشتره البته نیم‌نگاهی هم به وسط داشته باش

netresident

چکیده‌اش که منو گرفت

netresident

راستی پذیرایی‌اش چیه؟ شامم میدن؟

حجت

سلام یگانه عزیز به نظرم مهمترین سوال همون سوال دومه چرا جهان ها برای ما مهم اند ؟البته جواب باید بدور از احتمالات و خیال پردازی باشه یعنی باید به دور از شاید و اما و اگر باشه یعنی جواب ذهنی نباشه چون یکی دو مطلب که در این باره خوندم پر از اما و اگر و شاید و احتمال بود

حجت

خوب می دونستم که این رو می گی ولی همین اما و اگر فلسفه بوده که اهل فلسفه رو وادار می کنه برای اثبات و قطعیت به سمت فیزیک میل کنن اون وقت اگر خود علم و حتی قوانین علمی گرفتار اوهام و خیالات باشه چی اهل علم باید به سمت چی میل کنن ؟ لااقل در روانشناسی که می شه گفت خیالات و اوهام بیداد می کنه ..

یاس

اگه راس میگی آدرس و زمان اون شام بعدش رو هم میذاشتی که ورداشتی واسه خودشیرینی فقط استادا رو دعوت کردی!